, ,

Vector Stock Helper

Znalazłem przydatny skrypt do Illustratora, sprawdzający poprawność plików pod kątem wysyłki na stocki.  Na pewno przyda się tym, którzy wysyłają swoje prace na Istockphoto lub inne serwisy. Mogę dodać, że jest łatwy w obsłudze i darmowy. Autorem jest Matias Mendiola.  Działa na Macach i PC (Illustrator w wersji CS3, CS4, CS5). Co robi ten skrypt, czyli fiuczersy:

  • sprawdza ilustrację czy jest zgodna z formatem EPS AI8 (szuka otwartych ścieżek, przypadkowych węzłów, elementów poza obszarem roboczym, elementów podlinkowanych zewnętrznie, elementów przezroczystych i parę jeszcze innych rzeczy niedopuszczalnych na stockach)
  • czyści dokument (usuwa puste warstwy, prowadnice, puste obiekty, paterny, symbole i style graficzne, nieużywane kolory z palety kolorów ‘Swatches’, dodaje użyte w pracy kolory do palety jako kolory globalne (!), odblokowuje i włącza niewidoczne warstwy)
  • eksportuje JPG-a i EPS-a AI 8.Opcjonalnie eksportuje pliki: AI CS3 (.ai), PDF v.7 (.pdf), PNG i PSD
  • ułatwia opis eksportowanych ilustracji w metadanych (tylko rastrowe).
  • daje możliwość konfiguracji rozmiaru eksportowanego pliku (rastrowego)

Link do skryptu

Post Scriptum (22/06/2011) – czasami skrypt lubi się zawieszać przy dużej ilości węzłów i ścieżek.  Mam na myśli wielkości rzędu 10 000 ścieżek, 40 000 węzłów.